Turtle Fest 5k & 10k

Overall Finish List

June 23, 2012


Results By Race Management Systems, Inc.

5k

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time Pace
1 Kenny Miller Park Rapids MN 182 35 M 1 30-39 16:15.2 16:15.2 5:15/M
2 Mark Huebsch Perham MN 181 17 M 1 14-19 17:59.4 17:59.4 5:48/M
3 Anders Clow Fargo ND 203 16 M 2 14-19 18:39.3 18:39.3 6:01/M
4 Chris Knutson Perham MN 160 16 M 3 14-19 18:42.3 18:42.3 6:02/M
5 Dan Stueve Fergus Falls MN 226 41 M 1 40-49 18:42.9 18:42.9 6:02/M
6 Daniel Stueve Fergus Falls MN 231 19 M 4 14-19 18:44.9 18:44.9 6:03/M
7 Jacob Henne Fargo ND 20 14 M 5 14-19 18:45.3 18:45.3 6:03/M
8 Alex Ausk 166 22 M 1 20-29 18:53.9 18:53.9 6:05/M
9 Parker Rosenau W Fargo ND 23 15 M 6 14-19 18:54.5 18:54.5 6:06/M
10 David Anderson Dilworth MN 148 35 M 2 30-39 18:55.8 18:55.8 6:06/M
11 Matt Bauske Fargo ND 156 15 M 7 14-19 19:01.6 19:01.6 6:08/M
12 Walker Busse Breckenridge MN 33 20 M 2 20-29 19:10.3 19:10.3 6:11/M
13 Ben Sullivan Perham MN 212 16 M 8 14-19 19:15.8 19:15.8 6:13/M
14 Alex Hudsbrandt Minneapolis MN 219 24 M 3 20-29 19:31.3 19:31.3 6:18/M
15 Jake Olson Fargo ND 216 17 M 9 14-19 20:01.4 20:01.4 6:27/M
16 Austin Askelson Detroit Lakes MN 19 14 M 10 14-19 20:10.3 20:10.3 6:30/M
17 Carson Speicher Perham MN 184 12 M 1 0-13 20:28.9 20:28.9 6:36/M
18 Kanyon Edval Frazee MN 147 15 M 11 14-19 20:29.2 20:29.2 6:36/M
19 Bill Burns Moorhead MN 206 54 M 1 50-59 20:29.9 20:29.9 6:36/M
20 Devin Witt 211 19 M 12 14-19 20:35.1 20:35.1 6:38/M
21 Hunter Kjelshus Perham MN 14 13 M 2 0-13 20:42.4 20:42.4 6:41/M
22 Reid Moser Battle Lake MN 161 13 M 3 0-13 22:03.6 22:03.6 7:07/M
23 Lucas Ingram Minneapolis MN 218 24 M 4 20-29 22:06.1 22:06.1 7:08/M
24 Raymond Bauske Fargo ND 157 47 M 2 40-49 22:17.3 22:17.3 7:11/M
25 Adam Siira Battle Lake MN 16 13 M 4 0-13 22:23.3 22:23.3 7:13/M
26 Kyle Schmidt Surrey ND 234 17 M 13 14-19 22:23.8 22:23.8 7:13/M
27 Susan Peterson Maple Grove MN 103 47 F 1 40-49 22:41.5 22:41.5 7:19/M
28 Raeanna Covington Perham MN 90 42 F 2 40-49 22:50.5 22:50.5 7:22/M
29 Jerome Huebsch Perham MN 141 63 M 1 60-69 23:13.5 23:13.5 7:29/M
30 Amy Nordmeier Farmington MN 53 30 F 1 30-39 23:13.7 23:13.7 7:29/M
31 Jim Fredrickson Frazee MN 194 62 M 2 60-69 23:35.2 23:35.2 7:36/M
32 Tyler Olson Henning MN 232 19 M 14 14-19 23:54.0 23:54.0 7:43/M
33 Jonathon Tangen Chaska MN 74 36 M 3 30-39 23:55.2 23:55.2 7:43/M
34 Nick Listrom Perham MN 15 13 M 5 0-13 24:01.7 24:01.7 7:45/M
35 Zachary Fowler Fargo ND 37 24 M 5 20-29 24:02.2 24:02.2 7:45/M
36 Dan Bellefeuille Waubun MN 199 55 M 2 50-59 24:14.4 24:14.4 7:49/M
37 Tyler Holen Thief River Falls MN 38 24 M 6 20-29 24:16.0 24:16.0 7:50/M
38 Sara Nitschke Fargo ND 34 21 F 1 20-29 24:20.6 24:20.6 7:51/M
39 Michael Stahn Morris MN 115 50 M 3 50-59 24:22.3 24:22.3 7:52/M
40 Carl Aakre 223 36 M 4 30-39 24:24.2 24:24.2 7:52/M
41 Zach Twigg Detroit Lakes MN 196 23 M 7 20-29 24:51.3 24:51.3 8:01/M
42 Michael Beach Perham MN 190 14 M 15 14-19 24:57.5 24:57.5 8:03/M
43 Katarina Christianson Carver MN 241 14 F 1 14-19 25:08.7 25:08.7 8:06/M
44 Hunter Ditterich Vergas MN 249 13 M 6 0-13 25:11.5 25:11.5 8:07/M
45 Miranda Tangen Chaska MN 73 36 F 2 30-39 25:46.0 25:46.0 8:19/M
46 Logan Twigg Detroit Lakes MN 192 15 M 16 14-19 25:54.2 25:54.2 8:21/M
47 David Ohlde Dent MN 139 71 M 1 70-99 26:03.6 26:03.6 8:24/M
48 Torin Christianson Carver MN 244 11 M 7 0-13 26:06.2 26:06.2 8:25/M
49 Amy Anderson Mora MN 80 39 F 3 30-39 26:15.2 26:15.2 8:28/M
50 Gunnar Anderson Perham MN 222 10 M 8 0-13 26:18.4 26:18.4 8:29/M
51 Drew Birkeland Dent MN 153 10 M 9 0-13 26:18.4 26:18.4 8:29/M
52 Matthew Siira Battle Lake MN 24 15 M 17 14-19 26:22.6 26:22.6 8:30/M
53 Kelly Ebeling Rice MN 55 31 F 4 30-39 26:23.7 26:23.7 8:31/M
54 Cindy Seaton Wadena MN 105 47 F 3 40-49 26:25.9 26:25.9 8:31/M
55 Gregory Hammers Redwood Falls MN 126 58 M 4 50-59 26:29.7 26:29.7 8:33/M
56 Heather Olson Battle Lake MN 233 19 F 2 14-19 26:30.4 26:30.4 8:33/M
57 Connor Christianson Carver MN 243 12 M 10 0-13 26:31.2 26:31.2 8:33/M
58 Alissa Lepp Perham MN 39 26 F 2 20-29 26:43.1 26:43.1 8:37/M
59 Allie Hoeft Perham MN 17 14 F 3 14-19 26:47.8 26:47.8 8:38/M
60 Aaron Koep Parkers Prairie MN 165 18 M 18 14-19 26:53.3 26:53.3 8:40/M
61 Amanda Bellefeuille 200 26 F 3 20-29 26:55.1 26:55.1 8:41/M
62 Christy Woodhard Moorhead MN 248 27 F 4 20-29 26:58.8 26:58.8 8:42/M
63 Matthew Dolen Lincoln NE 11 11 M 11 0-13 26:58.9 26:58.9 8:42/M
64 Mike Dolen Lincoln NE 89 41 M 3 40-49 26:59.1 26:59.1 8:42/M
65 Angela Schurman De Motte IN 32 20 F 5 20-29 27:13.5 27:13.5 8:47/M
66 David Lass Sitka AK 186 47 M 4 40-49 27:20.6 27:20.6 8:49/M
67 Matt Swendseid Farmington MN 172 43 M 5 40-49 27:22.9 27:22.9 8:50/M
68 Ashley Swendseid 170 18 F 4 14-19 27:23.0 27:23.0 8:50/M
69 Annette Knapczk Plymouth MN 123 55 F 1 50-59 27:54.5 27:54.5 9:00/M
70 Jackie Christianson Carver MN 242 41 F 4 40-49 27:59.8 27:59.8 9:02/M
71 Rand Stolee Perham MN 176 52 M 5 50-59 28:11.8 28:11.8 9:05/M
72 Jenny Reyes 225 31 M 5 30-39 28:14.5 28:14.5 9:06/M
73 Neil Wrangham Perham MN 128 60 M 3 60-69 28:18.0 28:18.0 9:08/M
74 Brooke Busse Breckenridge MN 12 12 F 1 0-13 28:31.3 28:31.3 9:12/M
75 Sophia Slette Fargo ND 13 13 F 2 0-13 28:36.2 28:36.2 9:14/M
76 Maria Slette Fargo ND 22 15 F 5 14-19 28:36.3 28:36.3 9:14/M
77 Emily Swyter Perham MN 18 14 F 6 14-19 28:41.1 28:41.1 9:15/M
78 Autumn Dinnel Moorhead MN 70 35 F 5 30-39 28:56.5 28:56.5 9:20/M
79 Sarah Bundy Fargo ND 236 32 F 6 30-39 28:57.7 28:57.7 9:20/M
80 Cole Kirkpatrick Fargo ND 238 12 M 12 0-13 28:57.9 28:57.9 9:20/M
81 Lynelle Huseby Fargo ND 217 39 F 7 30-39 28:58.8 28:58.8 9:21/M
82 Jeff Hamiel Mendota Heights MN 134 65 M 4 60-69 28:59.7 28:59.7 9:21/M
83 Laurie Krueger 191 56 F 2 50-59 29:06.6 29:06.6 9:23/M
84 Michelle Theobald Carver MN 247 33 M 6 30-39 29:24.3 29:24.3 9:29/M
85 Geoff Theobald Carver MN 246 34 M 7 30-39 29:24.5 29:24.5 9:29/M
86 Jack Birkeland Dent MN 154 7 M 13 0-13 29:31.9 29:31.9 9:31/M
87 Tim Birkeland Dent MN 150 44 M 6 40-49 29:32.5 29:32.5 9:32/M
88 Sierra Steckler Breckenridge MN 31 18 F 7 14-19 29:33.3 29:33.3 9:32/M
89 Rebecca Robertson Richville MN 93 43 F 5 40-49 29:52.7 29:52.7 9:38/M
90 Kristian Selander Wadena MN 159 12 M 14 0-13 30:11.7 30:11.7 9:44/M
91 Nora Becker Fargo ND 8 6 F 3 0-13 30:49.3 30:49.3 9:56/M
92 Troy Becker Fargo ND 68 34 M 8 30-39 30:49.5 30:49.5 9:56/M
93 Carah Ashcraft Perham MN 21 15 F 8 14-19 30:51.1 30:51.1 9:57/M
94 Jennifer Swyter Plymouth MN 57 31 F 8 30-39 30:57.0 30:57.0 9:59/M
95 Jen Rooney Bloomington MN 41 27 F 6 20-29 31:19.3 31:19.3 10:06/M
96 Catherine Lee Benson MN 97 44 F 6 40-49 31:23.0 31:23.0 10:07/M
97 Brandon Wirre New York Mills MN 158 12 M 15 0-13 31:26.6 31:26.6 10:08/M
98 Kristi Demar Anoka MN 169 43 F 7 40-49 31:42.7 31:42.7 10:14/M
99 Kristi Velaski Fargo ND 81 39 F 9 30-39 31:45.2 31:45.2 10:15/M
100 Mele Caufman Minneapolis MN 76 38 F 10 30-39 31:45.9 31:45.9 10:15/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time Pace
101 Tricia Denny Moorhead MN 251 33 F 11 30-39 31:58.8 31:58.8 10:19/M
102 Sherry Schurman De Motte IN 104 47 F 8 40-49 32:25.4 32:25.4 10:27/M
103 Katherine Dittman Perham MN 198 26 F 7 20-29 33:14.9 33:14.9 10:43/M
104 Shannon Bjerketredt Parkers Prairie MN 162 20 M 8 20-29 33:51.3 33:51.3 10:55/M
105 Brenda Lehman Rochert MN 67 34 F 12 30-39 34:02.5 34:02.5 10:59/M
106 Tricia Fossen Fargo ND 91 42 F 9 40-49 34:31.5 34:31.5 11:08/M
107 Shannon Karels Perham MN 220 18 F 9 14-19 34:58.9 34:58.9 11:17/M
108 Shayna Hamiel Mora MN 52 30 F 13 30-39 34:59.5 34:59.5 11:17/M
109 Anna Erickson Park Rapids MN 51 30 F 14 30-39 35:22.7 35:22.7 11:25/M
110 Elijah Kitzmann Detroit Lakes MN 9 10 M 16 0-13 35:23.3 35:23.3 11:25/M
111 Kristi Karels Perham MN 221 42 F 10 40-49 35:25.6 35:25.6 11:25/M
112 Chasity Johnson Perham MN 228 32 F 15 30-39 35:36.7 35:36.7 11:29/M
113 Paula Kitzmann Detroit Lakes MN 102 47 F 11 40-49 36:27.9 36:27.9 11:45/M
114 Mary Anderson-Stahn Morris MN 106 48 F 12 40-49 37:28.1 37:28.1 12:05/M
115 Margo Schroeder Bloomington MN 42 27 F 8 20-29 37:30.0 37:30.0 12:06/M
116 Mylinda Johnson Perham MN 229 11 F 4 0-13 37:49.6 37:49.6 12:12/M
117 Heather Stohs Chanhassen MN 235 33 F 16 30-39 38:23.5 38:23.5 12:23/M
118 Penny Birkeland Dent MN 151 41 F 13 40-49 38:53.2 38:53.2 12:33/M
119 Liz Birkeland Dent MN 155 7 F 5 0-13 38:53.3 38:53.3 12:33/M
120 Darla Johnson Moorhead MN 6 30 F 17 30-39 39:07.9 39:07.9 12:37/M
121 Monica McCartney Casselton ND 113 50 F 3 50-59 39:10.4 39:10.4 12:38/M
122 Mary Winkler Fosston MN 167 60 F 1 60-69 39:36.7 39:36.7 12:46/M
123 Shirley Dietrich Verona ND 168 66 F 2 60-69 39:36.9 39:36.9 12:46/M
124 Arthur Johnson Ottertail MN 207 78 M 2 70-99 39:52.0 39:52.0 12:52/M
125 Tyler Christianson Carver MN 245 9 M 17 0-13 40:38.9 40:38.9 13:06/M
126 Paige Johnson Perham MN 227 8 F 6 0-13 40:40.5 40:40.5 13:07/M
127 Joan Hamiel Mendota Heights MN 135 66 F 3 60-69 40:40.9 40:40.9 13:07/M
128 Rick Johnson Perham MN 230 34 M 9 30-39 41:06.1 41:06.1 13:15/M
129 Becky Olstad Fargo ND 112 50 F 4 50-59 41:08.7 41:08.7 13:16/M
130 Anne Falvey-Riggs Alexandria MN 140 72 F 1 70-99 41:46.1 41:46.1 13:28/M
131 Lynn Glesne Miltona MN 138 69 F 4 60-69 41:48.0 41:48.0 13:29/M
132 Aubreeanna Schmitt Glenwood MN 26 16 F 10 14-19 42:32.9 42:32.9 13:43/M
133 Sarah Nelson Hartland MN 49 29 F 9 20-29 42:35.4 42:35.4 13:44/M
134 Courtney Schmitt Glenwood MN 30 18 F 11 14-19 42:39.0 42:39.0 13:45/M
135 Jennifer Westrum Benson MN 88 41 F 14 40-49 42:39.3 42:39.3 13:45/M
136 Annette Lambert Ottertail MN 56 31 F 18 30-39 43:00.3 43:00.3 13:52/M
137 Pam Gaudette Ottertail MN 111 50 F 5 50-59 43:00.7 43:00.7 13:52/M
138 Denine Holst Staples MN 71 36 F 19 30-39 45:00.9 45:00.9 14:31/M
139 Tera Puttonen Sebeka MN 47 28 F 10 20-29 45:01.2 45:01.2 14:31/M
140 Craig Johnson 208 44 M 7 40-49 45:25.9 45:25.9 14:39/M
141 Brittany Bjerketredt Parkers Prairie MN 163 23 F 11 20-29 45:28.3 45:28.3 14:40/M
142 Jan Anderson Perham MN 131 63 F 5 60-69 46:03.6 46:03.6 14:51/M
143 Angela Erickson Detroit Lakes MN 205 30 F 20 30-39 46:19.4 46:19.4 14:56/M
144 Patsy Bartley Wayzata MN 149 59 F 6 50-59 47:12.7 47:12.7 15:14/M
145 Lisa Moon Fergus Falls MN 107 48 F 15 40-49 47:13.0 47:13.0 15:14/M
146 Genny Smith Minneapolis MN 124 55 F 7 50-59 49:03.5 49:03.5 15:49/M
147 Kasey Buising Fergus Falls MN 45 28 F 12 20-29 49:29.9 49:29.9 15:58/M
148 Kim Truax Deer Creek MN 61 32 F 21 30-39 49:30.5 49:30.5 15:58/M
149 Renae Twigg Detroit Lakes MN 193 52 F 8 50-59 49:47.2 49:47.2 16:04/M
150 Patty Fresonke West Fargo ND 195 23 F 13 20-29 49:47.3 49:47.3 16:04/M
151 Ann Carrott Alexandria MN 127 59 F 9 50-59 52:24.1 52:24.1 16:54/M
152 Heather Schmid Frazee MN 253 26 F 14 20-29 52:43.9 52:43.9 17:00/M
153 Tasha Foltz Perham MN 4 26 F 15 20-29 52:44.0 52:44.0 17:01/M
154 Haley Budak Newton IA 10 11 F 7 0-13 52:53.3 52:53.3 17:04/M
155 Rosa Whipps Richville MN 121 53 F 10 50-59 52:55.8 52:55.8 17:04/M
156 Clark Kirkpatrick Fargo ND 240 70 M 3 70-99 52:57.9 52:57.9 17:05/M
157 Bonnie Kirkpatrick Fargo ND 239 68 F 6 60-69 52:58.0 52:58.0 17:05/M
158 Pam Giebel Albert Lea MN 122 54 F 11 50-59 55:28.2 55:28.2 17:54/M
159 Carole Brill Glenwood MN 110 50 F 12 50-59 55:29.0 55:29.0 17:54/M
160 Sheila Hansen Glenwood MN 98 45 F 16 40-49 55:31.2 55:31.2 17:55/M
161 Darla Ward Perham MN 252 63 F 7 60-69 1:01:18.8 1:01:18.8 19:46/M
162 Jim Odden Alexandria MN 130 62 M 5 60-69 1:04:15.9 1:04:15.9 20:44/M
163 Carol Wilkowski Perham MN 129 62 F 8 60-69 1:04:19.7 1:04:19.7 20:45/M
164 Bob Wilkowski Perham MN 137 67 M 6 60-69 1:04:21.3 1:04:21.3 20:45/M
165 William Riggs Alexandria MN 197 73 M 4 70-99 1:07:40.9 1:07:40.9 21:50/M
 

10k

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time Pace
1 Thomas Stolee Perham MN 177 25 M 1 20-29 36:19.8 36:19.8 5:51/M
2 Keeghan Hurley Perham MN 145 16 M 1 14-19 37:50.4 37:50.4 6:06/M
3 Nick Carigan Perham MN 209 17 M 2 14-19 39:10.3 39:10.3 6:19/M
4 Brady Speicher 164 17 M 3 14-19 39:10.7 39:10.7 6:19/M
5 Dalton Dahms Ottertail MN 29 17 M 4 14-19 39:11.2 39:11.2 6:19/M
6 Brent Cunningham Sitka AK 188 46 M 1 40-49 39:59.0 39:59.0 6:27/M
7 David Breznay Fargo ND 92 42 M 2 40-49 40:55.0 40:55.0 6:36/M
8 Derek Dahms Perham MN 185 28 M 2 20-29 42:54.2 42:54.2 6:55/M
9 Tom Clow 201 51 M 1 50-59 43:46.9 43:46.9 7:04/M
10 David Bean Kansas City MO 187 29 M 3 20-29 44:00.5 44:00.5 7:06/M
11 Chris Swee West Fargo ND 65 33 M 1 30-39 44:21.3 44:21.3 7:09/M
12 Steve Sanders West Fargo ND 99 45 M 3 40-49 44:35.7 44:35.7 7:11/M
13 Dustin Jarshaw Newfolden MN 54 30 M 2 30-39 44:44.8 44:44.8 7:13/M
14 Michael Reyes Nashville TN 64 33 M 3 30-39 45:36.3 45:36.3 7:21/M
15 Mackenzie Foltz Callaway MN 25 16 F 1 14-19 45:40.5 45:40.5 7:22/M
16 Keith Bakken Crookston MN 120 52 M 2 50-59 46:10.0 46:10.0 7:27/M
17 Jill Blair Gilby ND 44 28 F 1 20-29 46:17.4 46:17.4 7:28/M
18 Brent Hanson Perham MN 58 31 M 4 30-39 46:58.7 46:58.7 7:35/M
19 Kayla Foltz Fargo ND 46 28 F 2 20-29 47:09.4 47:09.4 7:36/M
20 Andrea Griffin Fargo ND 27 17 F 2 14-19 47:47.6 47:47.6 7:42/M
21 Shane Olstad Dent MN 86 40 M 4 40-49 48:04.8 48:04.8 7:45/M
22 Tom Vertin 224 65 M 1 60-69 48:17.1 48:17.1 7:47/M
23 Jeff Eggert Victoria MN 189 31 M 5 30-39 48:51.5 48:51.5 7:53/M
24 Holly Crothers Bismark ND 116 51 F 1 50-59 49:05.4 49:05.4 7:55/M
25 Dan Buchin Perham MN 174 54 M 3 50-59 49:15.4 49:15.4 7:57/M
26 Custer Huseg Fargo ND 215 54 M 4 50-59 49:22.0 49:22.0 7:58/M
27 Sarah Moore Alexandria MN 72 36 F 1 30-39 49:24.3 49:24.3 7:58/M
28 Renae Smith Breckenridge MN 87 41 F 1 40-49 49:38.9 49:38.9 8:00/M
29 Cody Schroeder Bloomington MN 40 26 M 4 20-29 50:10.5 50:10.5 8:05/M
30 Staci Malikowski Perham MN 210 40 F 2 40-49 50:13.7 50:13.7 8:06/M
31 Angie Fudge Perham MN 143 35 F 2 30-39 50:40.0 50:40.0 8:10/M
32 Jason Schik New York Mills MN 50 29 M 5 20-29 50:40.7 50:40.7 8:10/M
33 Alison Becker Fargo ND 66 34 F 3 30-39 50:58.5 50:58.5 8:13/M
34 Andrea Johnson Gwinner ND 28 17 F 3 14-19 51:02.1 51:02.1 8:14/M
35 Lizzie Fudge Perham MN 144 16 F 4 14-19 51:06.2 51:06.2 8:15/M
36 Ciarrin Covington Perham MN 178 17 F 5 14-19 51:06.3 51:06.3 8:15/M
37 April Johnson Gwinner ND 35 22 F 3 20-29 51:36.9 51:36.9 8:19/M
38 Rick Olstad Fargo ND 108 49 M 5 40-49 51:59.5 51:59.5 8:23/M
39 Logan Moore Alexandria MN 214 38 M 6 30-39 52:16.4 52:16.4 8:26/M
40 Jodie Swendseid Farmington MN 171 39 F 4 30-39 52:49.3 52:49.3 8:31/M
41 Racole Karels Perham MN 146 16 F 6 14-19 52:56.2 52:56.2 8:32/M
42 Gladys Bakken Crookston MN 118 52 F 2 50-59 53:09.8 53:09.8 8:34/M
43 Dan Eilertson 175 42 M 6 40-49 53:31.2 53:31.2 8:38/M
44 Erica May Albertville MN 183 34 F 5 30-39 54:34.9 54:34.9 8:48/M
45 Terrance Dreyer Scandia MN 114 50 M 5 50-59 54:52.0 54:52.0 8:51/M
46 Matt Hamiel Mora MN 63 33 M 7 30-39 54:55.4 54:55.4 8:51/M
47 Nicole Mursu New York Mills MN 36 23 F 4 20-29 55:00.8 55:00.8 8:52/M
48 Andy Nieradko Perham MN 79 38 M 8 30-39 55:09.6 55:09.6 8:54/M
49 Maria Lorenson Perham MN 237 15 F 7 14-19 55:12.4 55:12.4 8:54/M
50 Angela Tangen Fargo ND 62 33 F 6 30-39 55:13.7 55:13.7 8:54/M
51 Amy Kilde Detroit Lakes MN 48 29 F 5 20-29 55:22.3 55:22.3 8:56/M
52 James Nation Kailua HI 142 64 M 2 60-69 55:23.1 55:23.1 8:56/M
53 Tim Teragawa Detroit Lakes MN 173 44 M 7 40-49 56:31.3 56:31.3 9:07/M
54 Sarah Hanson Perham MN 250 32 F 7 30-39 58:34.9 58:34.9 9:27/M
55 Tracy Clow Fargo ND 202 43 F 3 40-49 58:49.5 58:49.5 9:29/M
56 Jordan Schmidt Ramsey MN 179 17 M 5 14-19 59:47.4 59:47.4 9:39/M
57 Cristabelle Budak Newton IA 69 35 F 8 30-39 59:57.8 59:57.8 9:40/M
58 Lori Conron 58104 204 32 F 9 30-39 1:01:08.6 1:01:08.6 9:52/M
59 Curtiss Peterson Park Rapids MN 59 31 M 9 30-39 1:01:53.3 1:01:53.3 9:59/M
60 Heather Bergquist Perham MN 43 28 F 6 20-29 1:02:46.6 1:02:46.6 10:07/M
61 Jill Miyamoto Minnetonka MN 100 46 F 4 40-49 1:04:38.0 1:04:38.0 10:25/M
62 Nancy Beiersdorf Stillwater MN 95 44 F 5 40-49 1:04:53.6 1:04:53.6 10:28/M
63 Harold Jacobson Macomb MI 136 67 M 3 60-69 1:06:06.6 1:06:06.6 10:40/M
64 Amber Hoehne Frazee MN 180 35 F 10 30-39 1:06:12.8 1:06:12.8 10:41/M
65 Debbie Burhans Campbell MN 125 58 F 3 50-59 1:06:14.7 1:06:14.7 10:41/M
66 Jennifer Djonne Bemidji MN 96 44 F 6 40-49 1:06:20.2 1:06:20.2 10:42/M